ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
چهارشنبه, 08 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع پایین دستی نفت

طرح های کاربردی/ حل معضل:

اين زئوليت‌ها در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و صنايع شيميايي كاربرد گسترده‌اي در فرايندهاي رطوبت زدايي، مركاپتان زدايي، حذف CO2  و H2S ، جداسازي پارازايلين از مخلوط زايلين‌ها و نيز جداسازي هيدروكربورهاي شاخه‌اي از خطي دارند. همچنين در تصفيه هوا،  شيرين سازي و خالص سازي گاز طبيعي و برش C4-C5 نيز مصرف بالايي دارند.

 

مگا پروژه:

اين محصولات در تمام مجتمع‌هاي نفت، گاز، پتروشيمي و صنايع شيميايي به ميزان بيش از ده هزار تن در سال كاربرد داشته و با بومي سازي اين تكنولوژي نياز همه آنها مرتفع مي گردد.

 

بومی سازی:

از آنجا كه عمده تجهيزات و نيز مواد اوليه مورد نياز ساخت اين محصولات از قبيل سديم سيليكات، سديم آلومينات و سود سوزآور در داخل كشور موجود بوده است، بنابر اين دست‌يابي به دانش فني آنها در پژوهشگاه صنعت نفت در اولويت قرار گرفت به‌گونه‌اي كه در حال حاضر تكنولوژي ساخت برخي از آنها به صنايع مرتبط واگذار گرديده است.

 

جلوگیری از خروج ارز:

با توجه به مصرف بالاي اين نوع زئوليت‌ها و نيز روند رو به رشد استفاده از آنها (با توجه به احداث واحدهاي جديد بويژه در صنايع پتروشيمي)، توليد آنها در كشور مي‌تواند سالانه بيش از 200 ميليون دلار صرفه جويي ارزي داشته باشد.د.

 

تجاری سازی:

دانش فني توليد زئوليت‌هاي غربال مولكولي فوق الذكر‌ ايجاد گرديده و برخي از آنها نيز واگذار شده است.

 

توجیه اقتصادی:

با توجه به تامين بخش عمده تجهيزات و نيز تمامي مواد اوليه مورد نياز ساخت اين محصولات از قبيل سديم سيليكات، سديم آلومينات و سود سوزآور در داخل كشور و نيز با عنايت به مصرف بسيار بالاي اين نوع زئوليت‌ها در صنايع داخلي و همچنين پتانسيل صادرات آنها به كشورهاي منطقه، توليد زئوليت‌هاي غربال مولكولي فوق كاملاً توجيه اقتصادي دارد.

 

نظر کارفرما:

بخش عمده اين طرح با حمايت پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده و خصوصيات فيزيكي-شيميايي و تست عملكرد محصولات حاصل از طرح قابل رقابت با محصولات مشابه خارجي مي‌باشد.

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد