ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
چهارشنبه, 08 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع پایین دستی نفت

طرح های کاربردی/ حل معضل:

فرآيند سولفور زدايي هيدروژني (هيدرو دي ‌سولفوريزاسيون) در صنعت پالايش نفت به منظوركاهش سولفور برش‌هاي مختلف نفتي نظير نفتا، نفت سفيد و گازوئيل بكار برده مي‌شود. در فرآيند هيدرو دي سولفوريزاسيون گازوئيل (در محدوده جوش °C371-166 و با ميزان سولفور كل در محدوده  ppm13000-7000)  در مجاورت کاتالیست Co-Mo/g-Al2O3 QUOTE   حذف ترکیبات سولفوردار در شرایط عملیاتی ا نجام می یابد. که با توجه به محدودیت های زیست محیطی مقدار گوگرد مجاز در گازوئیل بایستی به کمتر از ppm 10 کاهش یابد. با توجه به ميزان مصرف بالاي اين كاتاليست‌ها و اهميت ساخت كاتاليست سولفورزدایی هیدروژنی در داخل كشور،‌ پژوهشكده كاتاليست پس از انجام موفقيت آميز ساخت پايلوتي اين كاتاليست‌ها ، بسته طراحي مفهومي ساخت كاتاليست Co-Mo/g-Al2O3 QUOTE   تدوين نموده است.

 

مگا پروژه:

در حال حاضر بالغ بر 200 تن در سال کاتالیست گوگردزدایی عميق از گازوئیل(Co-Mo/g-Al2O3 ) در واحد گوگرد زدایی  پالایشگاه بندر عباس مورد استفاده قرار می گیرد که از شرکت های سازنده خارجی خریداری می شود و در داخل کشور، در زمینه تولید آن هیچ شرکتی فعال نیست.

بومی سازی:

در اين طراحي ظرفيت كاري 800 كيلوگرم در روز با احتساب 250 روز كاري در سال و 3 مرحله تولید در هر روز در نظر گرفته شده است و شامل شرح فرآيند، تجهيزات مورد نياز طرح و مشخصات آن‌ها، شرايط جريان‌هاي موجود در طراحي، نمودار جعبه‌اي فرآيند (BFD) مي‌باشد متعاقب آن امكان سنجي اقتصادي طرح جهت برآورد نيروي انساني و برآورد فاكتورهاي اقتصادي طرح انجام يافته است.

جلوگیری از خروج ارز:

در حال حاضر اين کاتالیست از خارج از کشور خریداری می شود، با وا گذاري دانش فني توليد اين كاتاليست در داخل كشور مي توان از خروج ارز جلوگيري كرد.

تجاری سازی:

این طرح آماده واگذاری به شرکت های داخلی جهت بازیافت انبوه کاتالیست ها در داخل کشور می باشد

توجیه اقتصادی:

امكان امکان سنجي اقتصادي طرح جهت برآورد نيروي انساني و برآورد فاكتورهاي اقتصادي طرح انجام یافته و طر و طرح کاملا اقتصادی می باشد.

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد