ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
چهارشنبه, 08 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع پایین دستی نفت

طرح های کاربردی/ حل معضل:

فرايند دهيدروژناسيون ايزوبوتان به ايزوبوتن اهميت و نقش تعيين‌كننده‌اي در توليد MTBE دارد. از اين رو، در سال 1381 كاتاليست اين فرايند بر اساس درخواست امور تحقيق و توسعه شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران در طي انجام يك پروژه پژوهشي در مركز تحقيقات كاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت ساخته شد. كاتاليست ياد شده به صورت Pt-Sn/Al2O3 بود و در دو مرحله تلقيح تهيه شد. براي سهولت در ساخت و نيز ارزان‌تر شدن هزينه ساخت اين كاتاليست، در اين پروژه مطالعه و بررسي گسترده‌اي درباره‌ي يك مرحله‌اي كردن عمل تلقيح انجام شد. پس از آن سعي شد كه در ادامه كار پژوهشي قبلي نمونه‌هايي ساخته شوند كه قابليت توليد آن‌ها در مقياس صنعتي وجود داشته باشد. از اين رو، كاتاليست‌هاي متعددي با استفاده از روش تلقيح يك مرحله‌اي ساخته شد كه با دانش فني به دست آمده مي توان كاتاليست مورد نياز واحد‌هاي دهيدروژناسيون را مرتفع كرد.

 

بومی سازی:

با استفاده از دانش فني به دست آمده در اين پروژه مي توان با كمك يكي از توليدكنندگان داخلي به بومي سازي اين كاتاليست پرداخت.

 

جلوگیری از خروج ارز:

در حال حاضر اين كاتاليست از خارج خريداري مي شود كه با بومي سازي آن از خروج ارز از كشور جلوگيري مي شود.

 

تجاری سازی:

بررسي امكان‌سنجي تجربي ساخت كاتاليست فرايند دهيدروژناسيون ايزوبوتان به ايزوبوتن در اين پروژه نشان داد كه كاتاليست اين فرايند را مي‌توان با روش تلقيح يك مرحله‌اي ساخت. بديهي است كه با دانش فني به دست‌ آمده مي‌توان نسبت به تجاري سازي اين كاتاليست اقدام كرد.

 

توجیه اقتصادی:

كاتاليست ساخته شده در اين پروژه نسبت به كاتاليست تجاري  DP-803از گزينش‌گري بيش‌تري برخوردار است. گزينش‌گري اين كاتاليست نسبت به توليد ايزوبوتن حدود 96 درصد است. اين نتيجه در حالي به دست آمده است كه مقدار پلاتين در نمونه ساخته شده در اين پروژه نسبت به نمونه تجاري كمتر است. بديهي است اين نتيجه موجب مي‌شود كه كاتاليست با هزينه كمتري توليد شود. هم‌چنين گزينش‌گري بيشتر، ساخت اين كاتاليست را از نظر اقتصادي توجيه ‌پذير مي‌سازد.

 

نظر کارفرما:

اين پروژه در قالب يك طرح، مشتمل بر چندين پروژه، براساس موافقت نامه پژوهشي شماره 10814/3-37ص پ مورخه 17 / 10 / 85 با شركت پژوهش و فناوري پتروشيمي تعريف و به مرحله اجرا درآمد ولي بنا به دلايلي اين موافقت‌نامه به عقد قرارداد منتهي نشد. هر چند كه به دليل اهميت آن با پرداخت هزينه ‌ها توسط پژوهشگاه صنعت نفت اين پروژه به اتمام رسيد.

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد