ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
چهارشنبه, 08 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع پایین دستی نفت

طرح های کاربردی/ حل معضل:

ريفورمينگ كاتاليستي (Catalytic Reforming) فرآيند كاملا" شناخته شده‌اي در صنعت پالايش نفت براي بهبود كيفيت اكتان بنزين، تهيه آروماتيك ها براي صنايع پتروشيمي و توليد هيدروژن (به عنوان محصول جانبي) براي مصارف صنعتي مي باشد. اين فرآيند در توليد بنزين با عدد اكتان بالا نقش كليدي در عمليات پالايشگاهي ايفا مي‌كند. كاتاليست اين فرآيند اكسيدهايي از فلزات گران قيمت پلاتين و رنيم بر روي پايه آلومينا مي باشد. پس از سپري شدن عمر مفيد كاتاليست ها از راكتور پالايشگاه ها تخليه مي شوند. با توجه به ميزان مصرف بالاي اين كاتاليست ها در پالايشگاههاي ايران و اهميت بازیافت فلزات پلاتین و رنیم از کاتالیست  مستعمل ريفورمينگ در داخل كشور،‌ پژوهشكده كاتاليست پژوهشگاه صنعت نفت پس از انجام موفقيت آميز بازیافت كاتاليست Pt-Re/g-Al2O3 QUOTE   ، بسته طراحي مفهومي بازیافت فلزات پلاتین و رنیم را از كاتاليست مستعمل تدوین نموده است.

 

مگا پروژه:

به دليل قيمت قابل توجه پلاتين، در تمام دنيا بازيافت اين فلز از كاتاليست هاي مستعمل يك ضرورت اقتصادي مي باشد. از آنجائي كه فرآيند بازيافت فلزات گرانبها از كاتاليست هاي مستعمل در ايران موجود نيست، سالانه مقادير متنابهي از كاتاليست مستعمل از پالايشگاه هاي تهران، اراك، شيراز ، اصفهان و .... جهت بازيافت فلزات با ارزش آن به خارج از كشور فرستاده مي شود.

 

بومی سازی:

بسته طراحی مفهومی بازیافت این کاتالیست، در مقياس 400 كيلوگرم در روز تدوين شده است.در اين طراحي ظرفيت كاري 400 كيلوگرم در روز با احتساب 250 روز كاري در سال و 12 ساعت كار مفيد در روز در نظر گرفته شده است و شامل شرح فرآيند، تجهيزات مورد نياز طرح و مشخصات آن‌ها، شرايط جريان‌هاي موجود در طراحي ، نمودار جعبه‌اي فرآيند (BFD) مي‌باشد. این طرح در سازمان هاي پژوهش هاي علمي وصنعتي ايران تحت عنوان " روش و فرآیند بازیافت فلزات با ارزش پلاتین و رنیم از  کاتاليست هايي پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی "به شماره 911639 مورخ 14/06/91 ثبت اختراع گردیده است

 

جلوگیری از خروج ارز:

در حال حاضر با توجه به این که بازیافت این فلزات از کاتالیست مستعمل در داخل ایران انجام نمی شود و به شرکت های بازیافت کننده خارجی ارسال می گردد،بازیافت این کاتالیست در داخل ایران گامی بزرگ در جهت نیل به خود کفایی خواهد بود و از خروج ارز از كشور جلوگيري مي نمايد. لازم به ذكر است كه ميزان مصرف سالانه اين كاتاليست ها حدود 200 تن‌مي باشدكه حاوي 500كيلوگرم پلاتين و 500 كيلوگرم رنيم مي باشد.

 

تجاری سازی:

این طرح آماده واگذاری به شرکت های داخلی جهت بازیافت انبوه کاتالیست ها در داخل کشور می باشد.

 

توجیه اقتصادی:

بررس امكان سنجي اقتصادي طرح جهت برآورد نيروي انساني و برآورد فاكتورهاي اقتصادي طرح انجام يافته و طرح کاملا اقتصادی می باشد.

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد