ورود ثبت

ورود به حساب کاربری خود

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

ایجاد حساب کاربری

تکمیل فیلد های ستاره دار (*) الزامی است.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
پست الکترونیک *
تایید پست الکترونیک *
تصویر امنیتی *
چهارشنبه, 08 تیر 1401

پردیس توسعه صنایع پایین دستی نفت

 

پژوهشكده توسعه فناوري هاي پالايش و فرآورش نفت

 

 • انجام پروژه هاي علمي و پژوهشي جهت رفع معضلات صنعت نفت

 • ايجاد فرصت هاي همكاري علمي با بخش خصوصي بر اساس درخواست كارفرما

 • توسعه فناوري هاي موجود به منظور دستيابي به آخرين دانش هاي فني روز

 • رفع مشكلات فرآيندي پالايشگاه­ها

 • بهينه­سازي عملكرد واحدهاي نمك­زدا

 • پيشگيري تشكيل رسوب در مبدل­هاي حرارتي

 • طراحي چيدمان برج­هاي تقطير در فرآيندهاي پالايشگاهي

 • فرآيندهاي پالايشي شكست حرارتي

 • افزايش راندمان فرايند کاهش گرانروی از طريق بهينه­سازي آرايش مشعل­هاي كوره

 • استفاده از مواد شيميايي به منظور افزايش زمان كاركرد كوره از طريق كاهش ميزان تشكيل كك در فرايند کاهش گرانروی 

 • توليد روغن پايه هاي گروه II و III

 • همکاري هاي فناورانه به عنوان ابزاري اثربخش براي توسعه مزيت رقابتي و از بين بردن شکاف ميان توانمندي هاي موجود و مطلوب به شمار مي آيند

 • تولید روانکار های پایه سنتزی

پژوهشكده توسعه فرآيند و فناوري تجهيزات

 

-      بومي‌سازي دانش فني فرآيند SRU

-      بومي‌سازي دانش فني فرآيند ايزومريزاسيون

-      بومي‌سازي دانش فني فرآيند FCC و RFCC

-      بومي سازي دانش فني فرآيند هيدروكانورژن HRH

پژوهشكده توسعه فناوري هاي شيميايي، پليمري و پتروشيمي

پژوهشگاه به عنوان يك سازمان توسعه دهنده دانش فني، از همكاري شركت هاي خصوصي در مورد همكاري در صنعتي كردن فن آوري هاي به دست آمده و توليد انبوه محصولات شيميايي و پليمري استقبال مي كند. زمينه هاي همكاري شامل مواد شيميايي و پليمري مورد نياز صنايع نفت، گاز و پتروشيمي و ساير صنايع مي باشد.

1.   طراحي فرآيندهاي جداسازي و يا بازيافت هيدروژن در واحدهاي پتروشيمي و پالایشگاهی : هيدروژن مي‌تواند بر پایه ماژول‌های غشایی ساخته شده از پلیمرهای شیشه‌ای مانند پلی‌ایمید جداسازی شود. هیدروژن به دليل كوچكي اندازه نسبت به ترکیبات هیدروکربنی، دارای نرخ تراوش به مراتب بالاتری است. پژوهشکده توسعه فرآیندهای شیمیایی، پلیمری و پتروشیمی طراحی اولیه یک واحد جداساز هیدروژن در پتروشیمی بوشهر را به پايان رسانده‌ است.

2.   طراحي و ساخت سامانه غشاء هارموديناميك : دستگاه تصفیه پساب صنعتی غشایی هارمودینامیک، دستگاهی است که قابلیت تصفیه پساب‌های صنعتی از قبیل آب‌های آلوده به روغن های معدنی و گیاهی، پیگمنت‌های رنگی، آلودگی های بیولوژیکی، محلول‌های آلی و غیرآلی و ذرات معلق به صورت امولسیون را دارا می‌باشد.

3.  طراحي و ساخت سامانه توليد پيوسته غشا هالوفايبر در مقياس بنچ

4.  طراحي و ساخت سامانه توليد غشاء صفحه‌اي در مقياس آزمايشگاهي

5.  طراحي و ساخت سامانه توليد پيوسته غشاء صفحه‌اي در مقياس بنچ

6.  ساخت فرمولاسیون های کود مشتمل بر گوگرد

7.  ارائه راهکارهای جدید انبارش گوگرد

پژوهشكده کاتالیست

پژوهشكده كاتاليست در زمينه تحقيقات ساخت كاتاليست و بررسي عملكرد آنها و استفاده از آنها در فرآيندهاي مرتبط با صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و شيميايي ارتباطي بسيار نزديك دارد و دانش هاي حاصل در اين پژوهشكده تا كنون توانسته است بخشي از معضلات كاتاليستي اين صنايع را مرتفع سازد. در اين پژوهشكده شبيه سازي فرآيند هاي كاتاليستي نيز انجام مي گيرد كه براي صنايع مرتبط در جهت بهينه سازي فرآيندها تا كنون بسيار مفيد و موثر بوده است. با توانايي هاي علمي و تجهيزات پيشرفته موجود در اين پژوهشكده، آمادگي كامل براي انجام پروژه هاي تحقيقاتي و كاربردي را دارد. همچنين از وظايف ديگر اين پژوهشكده همكاري و نظارت در ساخت كاتاليستها و جاذبها در كارخانجات توليد كاتاليست مي باشد.

پژوهشكده توسعه فناوري هاي فرآورش و انتقال گاز

پژوهشكده فناوريهاي فرآورش و انتقال گاز پژوهشگاه صنعت نفت آماده است تا به همكاري موسسات پژوهشي داخلي و خارجي موضوعات ذيل را همكاري تحقيقاتي داشته باشد:

 • بكارگيري و ارزيابي حلال پارسي سول در حذف تركيبات سولفوره از ميعانات گازي

 • بكارگيري و ارزيابي حلال پارسي سول در حذف مركاپتانها و تركيبات گوگردي از گاز طبيعي

 • تحقيق در زمينه بازيابي حلال هاي مستعمل و طراحي و ساخت واحدهاي بازيابي حلال هاي مستعمل واحدهاي شيرين سازي صنايع نفت، گاز و پتروشيمي

 • توليد حلال پارسي سول در مقياس صنعتي و عرضه آن به واحدهاي شيرين سازي

 • با توجه به توانمنديهاي موجود در پژوهشگاه و دستاوردهاي حاصل در کسب دانش فني فرآيندهاي جذب و ساخت پايلوت، پژوهشگاه صنعت نفت آمادگي کامل در انجام پروژه هاي تحقيق و توسعه در راستاي حل مشکلات موجود در واحدهاي صنعتي جذب را در صنايع نفت و گاز و پتروشيمي، دارا مي باشد.

عنوان: مطالعه و بررسي منابع گاز دي اكسيد كربن در تاسيسات عسلويه و ارايه راهكارهاي جداسازي و مصرف

شرح:

منابع گاز دي‌اكسيدكربن در منطقه عسلويه با تمركز بر پالايشگاههاي گازي، پتروشيمي‌هاي پارس و مبين و نيروگاه عسلويه(بعثت) بر اساس مدارك طراحي و همچنين اكتساب آمارهاي رسمي اعلام شده مورد شناسايي قرار گرفته و مقدار آن از نظر ميزان و فرايندهاي موجود مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت. مطالعه و بررسي روش هاي جمع‌آوري، جداسازي و مصرف گاز دي اكسيد كربن در تاسيسات عسلويه مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته و براي منابع شناسايي شده راهكارهاي عملي جمع آوري و مصرف ارايه گرديد. بر انجام مطالعات اقتصادي به منظور تزريق در مخازن زيرزميني براي يك مخزن مشخص مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت و هزينه هاي سرمايه گذاري براي جمع آوري، انتقال به منظور تزريق به يكي از مخازن زيرزميني و همچنين نرخ بازگشت سرمايه، متعين گرديد كه از اين نظر مي توان درك درستي از ميزان سرمايه گذاري و نرخ بازگشت سرمايه را براي انجام پروژه هاي مشابه متصور بود.

عنوان:  بررسي و ارزيابي انتشار كربن براساس مدل‌هاي مصرف انرژي در شركت ملي نفت ايران

 شرح:

هدف ارايه ميزان انتشار در شركت ملي نفت بر اساس ميزان مصرف انرژي است و سهم هر يك از واحدهاي بهره‌برداري شركت ملي نفت در اين انتشار به چه ميزان مي باشد. با انجام مطالعات جامع و علمي، برنامه ريزي دراز مدت در راستاي توسعه سياست هاي كاهش انتشار گازهاي آلاينده با منبع كربن در شركت ملي نفت محقق شد.

عنوان :  بررسي و ارزيابي انتشار كربن در وزارت نفت

شرح:

هدف از انجام اين پروژه، ارايه ميزان انتشار در وزارت نفت بر اساس ميزان مصرف انرژي است و سهم هر يك از شركت هاي تابعه وزارت نفت(چهار شركت اصلي) در اين انتشار به چه ميزان مي باشد. همچنين با انجام مطالعات جامع و علمي، برنامه ريزي دراز مدت در راستاي توسعه سياست هاي كاهش انتشار گازهاي آلاينده با منبع كربن در صنعت نفت محقق خواهد شد. همچنين مباحث مربوط به انرژي و انتشار با عناوين موضوعي ذيل متعين خواهد شد:

·         تعيين ميزان موجودي انتشار

·         تعيين ضرايب انتشار

·         تعيين ضرايب انرژي

·         تعيين ميزان مصرف انرژي

·         پيش بيني انتشار طي سال‌هاي آتي

·         پيش بيني مصرف انرژي طي الهاي آتي

·         تهيه نقشه راه دستيابي به تكنولوژي‌هاي كاهش انتشار

عنوان :جمع آوري و ذخيره سازي گاز دي‌اكسيد‌كربن

شرح:

با توجه به امكان تزريق و ذخيره‌سازي گاز دي‌اكسيدكربن در چاه‌هاي نفت و گاز، فرصت مناسبي براي كشورهاي صادر‌كننده نفت از جمله ايران ايجاد مي‌شود كه با استفاده از تكنولوژي CCS انتشار گازهاي آلاينده با منبع كربن را كاهش داده و علاوه بر حفظ محيط زيست، توليد نفت خود را با استفاده از تكنولوژي هاي ازدياد برداشت نظيرCO2-EOR افزايش داده ****و سود اقتصادي بالايي را نصيب خود كنند. دستيابي و اجراي موفق جمع آوري و تزريق گازهاي اسيدي نظير دي اكسيد كربن در مخازن نفتي از جمله اهداف اين كار مي باشد.

گروه پژوهشي توسعه فناوري نانو و كربن

واگذاری دانش های فنی تولیدی به شرکت دان بنیان.

  

خبرنامه

خبرهای هفتگی ما را تنها با وارد كردن ايميل خود دريافت كنيد